Altus Buzdolabı Soğutmuyor

Altus Buzdolabı Soğutmuyor

Her evin en insani ihtiyaçlarından birisi buzdolaplarıdır. Kışın soğuk su içmek için ya da besinlerimizin bozulmaması için buzdolaplarının önemi oldukça yüksektir. Oldu da buzdolabınızın ansızın bozuldu ya da hiç soğutmuyor veya çok az soğutuyor. Yapmanız gerekenler nelerdir kısaca sizlere ön bilgiler vereceğiz. Ancak ben tamir ederim diyerek yetkinizin olmadığı bir işin yapılmasının tarafı asla değiliz. Bu sebeple sizlere örek vererek, Altus buzdolabı soğutmuyor üzerinden konuyu ele alacağız.

Buzdolabınızın ilk alındığı gün veya birkaç ay içinde harika soğuturken ansızın soğutmasında problemler yaşandıysa sizlere bazı önerilerde bulunağız. Ev eşyaları içerisinde en önemli eşya olan buzdolabının soğutmaması demek tüm besinlerin hemen bozulması anlamına gelecektir.

Altus Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Bir buzdolabının soğutmamasının altında birçok neden olabilir. Bunlar başlıca, elektrik devresinden, buzdolabının kapağından ya da buzdolabının içindeki boru sistemlerinden olabilir. Öncelikle bu gibi sorunların çözümlenmesinde teknik servislerden destek alınarak yapılması tavsiye edilir. Çünkü elektrik devresinden kaynaklandığını düşünerek buzdolabının içini açmak, kablosunu değiştirmeye kalkışmak ya da be motor ustasıyım diyerek motoruyla uğraşmak çok tehlikelidir. Ancak sizin ön tespitleriniz neticesinde de bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

İlk önerimiz buzdolabının içindeki tüm yiyecek, içecekleri bir kenara alarak buzdolabının fişini çekin. Kapaklarını açın ve iyice normalleşmesini sağlayın. Bu süre ortalama 3-5 saat olmalıdır. Sonra fişe tekrar takın ve durumu gözlemleyin. Bir farklı önerimiz ise; buzdolabının kapaklarındaki lastik kısımların bozulup bozulmadığına bakın.

O lastikler eğer hava almasına müsaade ediyorsa buzdolabınızın soğutması anormalleşir. Bu lastiklerin en kolay test edilmesi ise şu şekilde olabilir. Bir kâğıt parçası alın ve dolap kapağının arasına sıkıştırın. Eğer dışardan çektiğinizde elinize içerdeki kısım geliyorsa bu lastiklerin artık ömrü bitmiştir. Bir diğer önemli tespit ise, buzdolabınızın düğmesine basarak kapalı konuma getirin.

Kapağını açın ve sessiz bir ortamda düğmesine basarak tekrar açın. İlk çalışmada fan sesi geliyor mu diye kontrol edin. Fan sesi gelmiyorsa teknik servis tarafından o fanın değiştirilmesi gerekir.

2 Comments

  • Cihan on 1 Mart 2019

    Biz tüketicileri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim.

  • Fuat on 27 Mart 2020

    Bizim Altus buzdolabı da soğutmuyor. Fişini çektim 2 gün bekledim sonra tekrar taktım ama yok yine de soğutmama sorunu devam ediyor. Neyden kaynaklanıyor olabilir acaba?

444 88 48