Altus Buzdolabı Neden Terleme Yapar?

Yaz ya da kış olsun mutfakların olmazsa olmazları buzdolaplarıdır. Yiyeceklerimiz, meyve, sebze ve çabuk bozulacak ürünleri genellikle buzdolabına koyarız. Hal böyle olunca onun arızalanması da evdeki düzeni önemli anlamda bozmaktadır. Buzdolabı terlemesi genellikle en çok rastlanılan konular arasında bulunmaktadır. Çok fazla arıza kaydının bulunduğu markalardan birisi ise Altus’tur. Eğer sizler de bu markaya sahipseniz; aşağıda anlatılan yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Altus Buzdolabı Neden Terleme Yapar?

Buzdolabının içerisinde terleme ve damlacık oluşmasının birkaç sebebi bulunmaktadır.

1- Su Buharının Yoğunlaşması
Buzdolabının içerisinde oluşan durum aslında maddelerin hal değiştirirken ısı alışverişi yapması sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Terlemenin temel sebebi olarak buzdolabının içerisindeki su buharının yoğunlaşması gösterilebilir. Buzdolabı içerisine koyulan oda sıcaklığındaki besinler ya da sıcak yemekler dolabın içerisinde yoğunlaşmaya sebep olur. Bu da ilk aşamada nemlenme sonrasında ise su damlacıkları olarak karşımıza çıkacaktır.

2- Lastik Arızası
Buzdolaplarında su damlacıklarının oluşması ve terlemesi için dışardaki hava ile temas etmesi gerekir. Bu durum da ancak kapağın sürekli açılması ya da kapağın tam olarak kapanmaması ile oluşmaktadır. Zaman geçtikçe dolabın kapağındaki lastikte yırtılmalar ya da deformasyonlar meydana gelir. Dışarıdaki hava da düzenli olarak içerideki soğuk hava ile tepkimeye girer. Bu durum ise damlama ve terleme ile sonuçlanacaktır.

Altus Buzdolabı Terleme Sorunu Nasıl Çözülür?

1- Sıcak Yemek Koymayın
Bu durum en sık rastlanılanlardan birisidir. Dolaba koyacağınız yemek ya da diğer ürünlerin tam olarak ılık hale geldiğinden ya da oda sıcaklığına ulaştğından emin olun. Dolaba sıcak halde yemek koymanız durumunda terleme oluşacaktır.

2- Düzenli Bakım Yaptırın
Bu durum her zaman kullanıcı hatasından dolayı ortaya çıkmaz. Eğer buzdolabınızın içerisinde oluşan durum teknik bir arızadan dolayı ise mutlaka servis çağırmalısınız. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için de düzenli olarak bakımlarını yaptırmanız gerekir.

3- Kapağın Lastiğini Değiştirin
Bu durum oluşmaya başladıktan sonra kapağınızın kapalı durmasını sağlayan lastiği inceleyin. Eğer tam kapanmıyorsa, deformasyon oluşmuşsa ya da yırtılmalar olmuşsa, acil olarak lastiğini değiştirin.

1 Comment

  • Murat on 27 Mart 2020

    Kendim kapak yönünü değiştirmeye çalışmıştım. Yarım yamalak oldu biraz. Ondan sonra baktım ki kapak tam kapanmıyor. Artık servisi çağırıp kapının ayarını yaptırdım. Buzdolabının kapısının tam kapalı olup olmadığını kontrol edin.

444 88 48